28 ŞUBAT’IN 28 GÜNAHI

Türkiye’deki derin darbeler zincirinin en kanlı halkası olan 28 Şubat darbesinin üzerinden 20 yıl geçti. Darbeciler nasıl ki 1997’de envai çeşit yalanla toplumu efsunlamaya çalıştılarsa şimdi de kendileri ve dışarıdaki darbe destekçileri halkı kandırmaya dönük yalanlarına devam ediyor. Ülkemizde her şey son derece hızlı gelişiyor ve yaşanıyor. Çabucak da unutuluyor. Bu analizde 28 Şubat’ın 28 günahını hatırlatmak istiyoruz. Siz sayıyı arttırabilirsiniz.

1. Milli iradeye saygısızlık edip adına post modern dedikleri darbeyle, seçilmiş hükümeti devirdiler.

2. Çok sayıda subay astsubayı yargısız, sorgusuz ordudan attıkları gibi bu atılan insanların belediyeler ve özel sektörde bile işe alınmamaları için baskı yaptılar.

3. Mütedeyyin kesimleri dinci-irticacı diye yaftalayıp dışladılar. Düşman ilan ettiler. Düşman muamelesi yaptılar.

4. Namaz kılan oruç tutan, anası, karısı, kızı, kardeşi başörtülü olan devlet memurlarını fişlediler ve bunların terfi etmelerini, önemli yerlere gelmelerini engellediler.

5. İslam’a olan düşmanlıklarından dolayı, İmam Hatip Liseleri’ni kapatmak için bütün meslek liselerinde okuyan çocukların tamamının hayatlarıyla oynadılar. YÖK’e verdikleri talimat üzerine uygulanan katsayı numarasıyla bu çocuklara üniversite kapılarını fiilen kapattılar.

6. Müslüman milletin kendi çocuklarına kutsal kitaplarını öğretmeyi 12 yaşına kadar yasakladılar.

7. Dine karşı çıktılar ama İslam dininin vecibesi olan kurban derilerine göz diktiler.

8. Bir taraftan kızların okutulmadığından yakındılar diğer taraftan inancından dolayı başını örten kızları üniversiteye sokmadılar. Bu çocuklar rejimin akademik militanları tarafından “İkna odalarında” psikolojik baskı ve şiddete tabi tutuldular.

9. Düşünen, üreten, araştıran beyinlerin yurt dışına gitmeleri sağlandı.

10. Mütedeyyin iş adamları darbeci düzenin baskı ve dışlamasıyla yıldırılmaya ve çökertilmeye çalışıldı.

11. Ülkede onlarca banka, içi boşaltılarak batırıldı. Batırılan bankalarda mevduatı olanların batıkları bu gariban milletin vergileriyle tekrar ödetildi.

12. Milletin on milyarlarca lirası batırıldı çarçur edildi.

13. Darbe destekçisi iş adamları ve bazı profesyonel hırsızlar, darbeciler tarafından özellikle desteklendiler.

14. Ülkedeki üretim ve büyüme durma noktasına getirildi.

15. Ülkedeki medyanın büyük kısmının komuta ve kontrolü zorla veya gönüllü olarak darbecilerin güdümüne sokuldu.

16. Zaten cumhuriyetin kuruluşundan beri askeri vesayet altında olan siyaseti tamamen emir komuta altına aldılar. Gizli Üst Yapı’nın emrindeki darbeciler istedikleri partileri koalisyonla iktidara getirdiler. İstemedikleri partileri Anayasa Mahkemesi’ne verdikleri talimatla kapattırdılar.

17. Mütedeyyin Müslümanlara savaş açmış olan darbeciler, kendileriyle işbirliği içinde meşru hükümetin devrilmesine destek veren FETÖ’nün önünü açtı. Devlet kademelerindeki mütedeyyin insanlar ezilirken dindar görünümlü FETÖ militanları her kademede hıza kadrolaştılar. FETÖ başı Gülen ABD’nin göbeğinde koruma altına alındı.

18. Vesayet altındaki üniversiteler, bilimden iyice uzaklaşarak, akademik kadrolar yasakçı statükonun militan sokak eylemcisi haline getirildi.

19. Toplum, Türkler, Kürtler, laikler ve dinciler-irticacılar diye kutuplaştırılarak düşman kamplara bölünmeye çalışıldı.

20. On binleri bulan faili meçhul cinayetlerin yaklaşık 3 bin 600’ü 28 Şubat darbesini planlayanların işaretiyle yapıldı. Halkın o zaman devlete olan az miktardaki güveni de berhava edildi.

21. TSK, bu ülkenin değil de ABD ve İsrail’in ordusu gibi motive edildi. Teknoloji, silah, yazılım ve savaş sanayi olarak Türkiye, İsrail ve ABD’ye iyice mahkum hale getirildi. Kimse yerli üretimi gündeme getirmedi.

22. Darbeci generaller, sözde brifing toplantıları ile yüksek yargıyı baskı, denetim ve kontrol altına aldılar. Bu durum yerel mahkemeleri de etkiledi.

23. Milyonlarca vatandaş, asker, MİT, polis ve bunların hafiyelerince hukuk dışı yöntemlerle fişlendi.

24. Yarım demokrasimiz onlarca basamak geriye gitti.

25. Sivil düşünce, sivil sektörler ve sivil siyasetin damarları kurutuldu.

26. Özgüveni yok edilmek suretiyle milletimiz köleleştirilmek istendi.

27. Kimliğinden iyice uzaklaştırılan Türkiye, uydu bir ülke haline getirildi.

28. 28 Şubat bin yıl sürecek denilerek milletin umutları yok edilmek istendi.

Elbette yapılanlar bunlarla sınırlı değil. Ve elbette 28 Şubat’ın gizli aktörleri, sadece bilinenlerden ibaret olmayıp, halk nazarında mağdur kabul edilen kesimler arasında da vardı. Ve bunlar da bilinenler kadar tehlikeliydi.

28 Şubat’ı unutmayacağız, unutturmayacağız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir